Opravy knih

Největší radost dělají knihy, nikoli v knihovně, ale při čtení a prohlížení. To s sebou nese opotřebení, rozklížení, natrhnutí, pomuchlání a další rány, které knize na kráse nepřidají. Protože vím, jak mohou být knihy z dětství, rodinné bible nebo kuchařky po babičce cenným bohatstvím, rád vám je opravím, tak abyste si v nich mohli listovat ještě s vašimi vnoučaty.

  • opravím vytrhané listy, prasklé hřbety, utržené desky
  • vybereme co nejvhodnější materiály a barvy, tak aby odpovídaly době vydání
  • poradím si i s historickými vazbami

Jaké knihy restauruji

Prakticky není knihy, se kterou bych si neporadil. Mou dílnou již prošli stovky knih v nejrůznějších stavech a pro každou se našlo vhodné řešení. Spokojení zákazníci si tak odnášejí své oblíbené pohádky, kuchařky, památníky, deníky, Bible, fotoalba či kroniky ve stavu, který umožňuje jejich další plnohodnotné používání.

Díky dobrému technologickému zázemí dílny umím vyrobit repliky historických vazeb, zakonzervovat pěkné desky nebo uchovat kouzlo dějinami zmítaného deníčku. Na skladě vždy nalezneme vhodný materiál, tak aby dobově ladil s knihou.

Jak se knihy restaurují

Po letech používání bývají namáhané spoje ošoupané, nit zpuchřelá a desky odřené s otlučenými rohy. Každou knihu proto nejdříve celou rozeberu na jednotlivé listy, očistím od zbytků lepidla, vypreparuji staré nitě a případně hedvábným papírem slepím natržené listy. Poté listy znovu svážu. Podle stavu a cennosti desek, pak vyrobím buď desky nové, nebo opravím desky staré, tak aby znovu chránili knihu, jak mají. V případě nových desek mohu na hřbet vyzlatit (vytisknout) titul knihy, autora, rok atp.

Na takto zrestaurovanou cennou knihu mohu vyrobit kartonové, potažené pouzdro, které bude knihu chránit při přenášení či stěhování.

Naopak. Pokud chcete knihu vrátit do plnohodnotného stavu, nesnažte se ji opravovat sami! Především technologie jako izolepa, kobercová páska, vteřinové lepidlo nebo klovatina knihu zabíjejí a její následnou opravu občas úplně znemožňují.

Nejlépe tak uděláte, pokud do knihy nijak nezasáhnete. U extrémních salátů pouze zkontrolujte, že vám doma nezůstaly žádné stránky a přinesete mi knihu tak jak je. Já se postarám o zbytek.

Ceník restaurování knih

Opravy a restaurování knih jsou natolik specifické, že vám nemohu říci cenu, dokud knihu neuvidím. Nejlépe tak uděláte, pokud se za mnou zastavíte v pracovní době v dílně a já vám cenu opravy rychle spočítám.

Pro lepší představu uvádím pár vzorových příkladů:

Kuchařka – 200 str., staré desky, převazba, kartonová krabička – 400Kč
Bible – 350 str., nové kožené desky, zlacení, kartonová krabička – 1.500Kč

Pro upřesnění ceny mi můžete poslat e-mail s fotkou, zavolat 603 375 805, ale nejlepší je osobní návštěva dílny. Předejde se tím případným nedorozuměním.