Vazby časopisů

Každý vášnivý čtenář některého z periodických titulů jistě ocení svázání celého ročníků do pěkného svazku. Je mrzuté, pravidelně odebírat oblíbený časopis a pak sledovat jak po letech jednotlivá čísla chřadnou v krabici a ztrácejí se. Pěkně svázaný ročník časopisů je nejen ozdobou knihovny, ale snadno v něm naleznete to, co hledáte, aniž byste si pomíchali pořadí a ohnuli rohy.

  • vhodné pro všechny druhy časopisů
  • velký výběr barev a materiálů na desky
  • potisk hřbetu názvem titulu a ročníku
  • kapitálek (stužka) pro založení právě čteného článku

Které časopisy jsou vhodné na svázání

Nejvhodnější časopisy pro pěknou a funkční vazbu jsou ty, které jsou svázané vazbou V1. Tedy obyčejnými kancelářskými svorkami ve hřbetě. Tyto svorky odstraním a v místě jejich děr sešiji nití, takže z několika čísel vznikne pěkná kniha.

Méně vhodné, ale nikoli nemožné jsou časopisy lepené. Ty se ve hřbetě naříznou, provážou a zalepí kvalitním pružným lepidlem. Této vazbě se říká zapalovaná.

Desky

Každý čtenář chce kromě pohodlného listování a hledání článků, aby svazek pěkně vypadal a tvořil ozdobu knihovny. Proto mám skladem velký výběr materiálů, ze kterých vyrobím desky podle vašeho přání.

Desky mohou být potažené odolným a omyvatelným plátnem, barevnými papíry, napodobeninou kůže nebo pravou kůží. Pro efektní desky se dá použít i zachovalý list dobových novin nebo fotokopie titulní strany časopisu.

Tisk na hřbet a desky

Pro dobrou orientaci v ročnících a titulech je samozřejmostí potisk hřbetu i desek. Na výběr je velké množství druhů písem, velikostí i barev. Titul se pak do desek tzv. vyzlatí (vytiskne) za vysoké teploty. Výsledek pak vypadá plasticky a dlouho vydrží.

Ceník vazby časopisů

Udělejte si představu o ceně na následujících příkladech:

Měsíčník – 12 čísel, šitá vazba, vazba do plátna, potisk hřbetu – 350Kč
Týdeník – 54 čísel (3 svazky), svorková vazba V1, vazba do plátna, potisk hřbetu – 350Kč/svazek